ta ciekawa, graficzna wizualizacja wyrazów kojarzy się większości przede wszystkim z nadrukami na koszulki, kubki, magnesy itd.
Możliwe jest jednak znalezienie bardziej konkretnego zastosowania, a mianowicie: chmury wyrazów mogą doskonale sprawdzać się podczas zajęć szkolnych.
Jak wiadomo dzieci uwielbiają bawić się słowami: układać wyrazy z rozsypanek literowych, tworzyć całkiem nowe słowa, łączyć je w ciekawe pary, eksperymentować.
Dlaczego więc nie wykorzystać czegoś tak prostego, jak chmura wyrazów, która z pewnością swoim atrakcyjnym wyglądem i urozmaiconą kolorystyką dużo bardziej zainteresuje dzieci i zmobilizuje je do pracy, niż zapisanie mazakiem na tablicy ciągu wyrazów
Dlaczego więc nie wykorzystać czegoś tak prostego, jak chmura wyrazów, która z pewnością swoim atrakcyjnym wyglądem i urozmaiconą kolorystyką dużo bardziej zainteresuje dzieci i zmobilizuje je do pracy, niż zapisanie mazakiem na tablicy ciągu wyrazów
Na korzyść wpływa fakt, że taką chmurę wyrazów tworzy się od ręki i zajmuje to człowiekowi dosłownie chwilkę. Ponadto można ją dowolnie modyfikować według własnych potrzeb.
W internecie znajdziemy wiele różnorodnych generatorów, które z reguły są bardzo podobne do siebie.
Moją faworytką jest witryna TAGXEDO →http://www.tagxedo.com/ .
Jest co prawda anglojęzyczna, jednak nikt nie powinien mieć większych trudności z jej obsługą.
Podoba mi się fakt, że nie trzeba marnować czasu na logowanie i zakładanie w serwisie swojego konta. Wystarczy kliknąć przycisk CREATE, który znajduje się w prawym górnym rogu strony.
Po otworzeniu się kreatora, kliknąć przycisk LOAD i dodać swój tekst, bądź wybrany zlepek wyrazów i voilà, mamy swoją chmurkę.
Plusem jest też to, że możemy wkleić w wyznaczone miejsce adres strony www., na której znajduje się interesujący nas tekst z której chcemy utworzyć chmurę wyrazów. Nie musimy ich ręcznie przepisywać. Kreator zrobi to za nas :)
Na koniec możemy poeksperymentować z kolorystyką naszej grafiki, orientacją i wielkością poszczególnych wyrazów, a nawet zmienić kształt, wybierając jeden z proponowanych przez program lub po prostu wybrać swój tekst lub kształt, który nas interesuje. Możliwości jest naprawdę wiele. Nic tylko tworzyć!
Niektórych z Was ciągle pewnie ciekawi, jak ma się to do edukacji, racja? Poniżej znajdziecie kilka możliwych zastosowań, które, jako pierwsze przychodzą mi do głowy:
- gazetka szkolna
- dekoracja sali zajęciowej
- zadania polegające na łączeniu wyrazów w pewne
związki (kolokacja)
- układanie zdań z wybranymi wyrazami
- badanie opinii uczniów na dany temat
- wprowadzenie np. jakiegoś tekstu (odgadnij na podstawie danych wyrazów, o czym będzie opowiadanie)
- nauka nowych wyrazów (szczególnie w języku obcym)
Możliwości jest mnóstwo, a pomysłów tyle, ile twórczych umysłów.
Zachęcam Was więc do pobawienia się generatorem Tagxedo i stworzeniem swojej własnej, wyjątkowej chmury wyrazowej.
Powodzenia i do usłyszenia następnym razem :)